Ana içeriğe atla

Bebeklerde Diş Çıkartma Belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkartma Belirtileri


 Bebeklerin en sıkıntılı dönemlerinden biri de dış çıkartma dönemidir.Bu dönem hem anne için hem de bebek için çok zor bir dönem olarak bilinmektedir. Bebekler ortalama 6. veya 7. ay ilk dişlerini çıkartmaktadır. Ancak bazı bebeklerde bu süre uzayabilirken bazılarında daha erken yaşanabilmektedir. Yani bu süre bebekten bebeğe farklılık göstermektedir. Aynı zamanda bazı bebekler bu dönemi çok şiddetli geçirebilmektedir. Diş çıkartma kalıtsal yapıya uyarak gerçekleşirken, anne ve babanın kalıtsal yapısı da bebeği etkilemektedir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri aşağıda detayları ile birlikte sıralanmıştır. 

En Sık Görülen Diş Çıkarma Belirtileri


Salya akıtmak :Aslında bebeklerde normal kabul edilen bu durum diş çıkarmadan önce salya miktarında artış görülebilir.

Ağrı :Çıkan diş;diş etlerine basınç uygular.Bu durumda da şiddetli ağrı görülür.En çok ağrıya sebep veren dişler azı dişleridir.

Huysuzluk :Dişin yüzeye yaklaşmasıyla birlikte bebekte arı artacağından ötürü huysuzlukta görülür.

Yanak ve çene bölgesinde kızarıklık : salya akıtmaya bağlı olarak yanak ve çene bölgesinde kızarıklıklar görülebilir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında en yaygın görülenidir. 

Öksürük : Yine salya artışına bağlı olarak tıkanmalar olur. Bu da öksürüğe yol açmaktadır.
Ateş : Bu belirti bazı bebeklerde görülürken bazılarında görülmeyebilmektedir. 

Isırma :Dişlerin çıkmasına bağlı olarak dişlerde kaşınmalar oluşmaktadır. Bu nedenle bebek rahatlamak amacıyla bulduğu her şeyi ısırmak isteyebilir.

İshal : Salya akıtmaya bağlı olarak bağırsaklar da hızlı çalışabilir.Bu yüzden ishal görülür.

İştahsızlık :Bebekler verilen her gıdayı reddederler.

Uykusuzluk : Yaşadıkları ağrıya bağlı olarak geceleri uyumakta sorun yaşarlar.

Diş etinde kanama: Diş etine uygulanan baskıdan dolayı kanamalar görülür. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yine sıklıkla rastlanan belirtiler arasında yer almaktadır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sohbet odaları ile arkadaşlık

 Sohbet Odaları Kullanıcıların çeşitli sohbet program ve uygulamaları ile yeni arkadaşlıklar kurma, arkadaş arama, arkadaşları ile görüşme, hoş ve eğlenceli zaman geçirme, Sohbet ve chat yapabilmek için birden fazla sohbet kanalının birbiri ile bağlanarak aynı anda alternatif sohbet seçenekleri sunması olarak tanımlanabilir. Sohbet odaları, birden fazla chat, sohbet sitesi birleşmesi dışında farklı sohbet, chat siteleri aralarında anlaşarak kullanıcı girişlerini tek sohbet odaları oluşturucakları siteye yönlendirerek, kendi site adlarına oda yada kanal açılmasıyla kullanıcılarını bu oda yada kanalda toplayıp, kullanıcı sayısı ve sohbet odaları sayısı arttırılması yöntemi ile oluşturulabilir. Oluşturulan kanal ve ya odalarda alternatif sohbet seçenekleri, farklı ve yeni kişilerle tanışma, kaynaşma, arkadaşlık ve dost edinme imkanıda artmaktadır. Sohbet Odaları yeni tanışma ve kaynaşma evreleri canlı ve sıcak sohbet ortamı oluşturarak, kullanıcıların sıkılmadan eğlenceli ve hoş vakit geç